Stahování z FTP


Stahování pomocí protokolu FTP (File Transfer Protocol) není na běžném internetu, jak ho známe, přiliš běžnou součástí surfování. Jedná se spíše o jednu z mnoha služeb, která se dá využívat právě díky internetu. Jak už závorka u zkratky vypovídá, jedná se o protokol sloužící pro přenos souborů, velkých nebo malých. Je to v podstatě jedno. Když bych měl srovnat stahování z FTP a stahování z RapidShare, je to jako bych srovnával nebe a dudy, ale zároveň mezi nimi není až tak velký rozdíl. Využíti je zřejmé, nemusím nikam nosit zásobu flesh disků, nebo externích disků, stačí si zřídit FTP server a se soubory pracovat skrze spojení na 21 portu, na kterém ino spojení běží. Výhodou je, že není potřeba soubory přenášet a jsou vám kdykoliv k dispozici. Jednou relativně velkou nevýhodou je, že FTP server nemůže mít každý. Ne že by k jeho zřízení byla potřeba licence nebo enormní částka, ale FTP server většinou běží 24/7 a hlavně, aby byl dostupný z internetu, je potřeba vlastnit veřejnou IP adresu. Problém s veřejnou IP adresou u nás není problém, nabízíme jí zcela zdarma na požádání.

Princip FTP spojení

Základem, jak už jsem psal, je mít veřejnou IP adresu, která je viditelná z internetu. Protože většina providerů nabízí pouze neveřejné adresy, které se takzvaně schovávají za jedinou veřejnou adresou (NAT), při pokusu o spojení by systém nevěděl, kde se vlastně nachází ono spojení. Další potřebnou záležitostí je mít povolený port 21, na kterém FTP spojení probíhá. Funguje to následovně. Po instalaci softwaru, který má vlastnosti FTP serveru, se nastaví uživatelské jmého, heslo a oprávnění pro nakládání se soubory. Následně se vymezí místo, například složka, jejíchž obsah se zobrazí při provedení spojení. S obsahem této složky se pak může nakládat podle přidělených práv jednotlivým uživatelům.

Připojení na FTP via Total Commander

Total Commander je program, který dokáže různým způsobem spravovat soubory v počítači a jako modul obsahuje i program pro navazování spojení s FTP serverem. Tento program lze vyvolat klávesnicovou zkratkou ctrl + F, nebo v menu Sit->Spojení s FTP serverem, a nebo se dá najít jako ikonka v horním menu programu. Zde je potřeba vytvořit nové spojení kliknutím na tlačítko nové připojení.

obr1

Do následující tabulky musíme vyplnit několk nezbytných částí, které jsou důležité pro spojení na FTP server. První z těchto částí je Název Relace. Tato část je čistě jen pro vás,protože bude toto spojení uloženo, aby jste stejné údaje nemuseli neustále zadávat znova a znova. Hodí se zde dát název, který za týden nezapomenete, co vlastně je to za spojení. Další částí je Hostitel. To je IP adresa, nebo to může být i doménovský název serveru, na kterém je FTP služba spuštěna. Poslední dvě kolonky které je nutné vyplnit jsou Jméno a Heslo uživatele, který byl při zakládání serveru vytvořen. Jsou zde samozřejmě ještě mraky dalších nastavení, jako je například SSL spojení, automatické připojení ke vzdálené složce, možnost pasivního spojení a další. Tyto údaje už nejsou potřeba pro čisté spojení, proto je zde vysvětlovat nebudu.

obr2

Při uložení spojení se v tabulce možných spojení zobrazí náš záznam. Nyní už stačí pouze kliknout na tlačítko Připojit a počítač začne navazovat spojení. V okně které následuje je hezky vidět, co server právě dělá, bohužel laikům to vůbec nic neřekne. Po dokončení procedury se v levém okně prohlížeče zobrazí obsah složky, která je nastavená na serveru, aby se zobrazila při připojení uživatele.

obr2

Copyright © 2017 - 2018 Všebořicenet.cz