Stahování z torrentů


Torrenty jsou dnes jedním z nejpopulárnějších způsobů jak stahovat z internetu objemná data. Na internetu se dají najít jednotlivé torrenty těch nejnovějších filmů, her nebo softwaru, která v obchodech stojí nemalé peníze, nebo dokonce ještě ani oficiálně nejsou v oběhu. Navíc se na internetu nachází nespočet různých vyhledávačů, které mají obrovské databáze torrentů, takže hledaný torrent najde i ten největší začátečník, který se s internetem teprve učí.

jak to funguje ?

Torrenty jsou speciální malé soubory obsahující metadata, která jsou jako taková Vám k ničemu. Pokud ale onen torrent nahrajete do programu, který tato data umí číst a zároveň s nimi dokáže i správně pracovat, začne se vám stahovat soubor, po kterém tak prahnete. Program se připojí na takzvaný tracker, což je server napomáhající při komunikaci mezi jednotlivými uživateli, kteří soubor stahují. Těmto uživatelům se říká peers. Při připojení na tracker se server podívá kolik, lidí vám může aktivně napomoci se stahováním dat tím, že Vám ona data budou sdílet. Jednoduše řečeno, všichni uživatelé, kteří stahují stejný soubor jako vy, ale jsou v jiné procentuální rovině (mají staženo více dat ze souboru než vy), vám sdílejí svá už stažená data. Díky tomuto jevu, každý kdo data stahuje, je zároveň i sdílí dále. Pro úplnost, stahovaná data se nestahují od začátku do konce (lineárně), ale ryze nahodile. V praxi to znamená, že i když budete mít více stažených dat (procentuálně), můžete stahovat data i od těch peerů, kteří mají méně stažených dat, protože pak stahuje jinou část souboru.

Otázka legálnosti

Z předchozího odstavce vyplavala na povrch jedna důležitá informace, při stahování přes torrenty sdílíte data a na to autorský zákon hledí jako na porušování autorských zákonů. Dovolím si tvrdit, že 99.9% všech stažených dat z internetu přes torrenty jsou nelegální. Torrent však jako protokol nemá a nemusí sloužit pouze pro nelegální stahování dat. Proto, zda-li je torrent legální, záleží pouze na tom, co právě stahujete.

Autorský zákon neporušuje ten, kdo stahuje díla, jejichž užití není autorským zákonem chráněno. Stejně tak zákon neporušuje ten, kdo umožní stahování takových děl.

Čili pokud, stahuje z torrentů pouze data, která nejsou pod autorským zákonem, nebo data volně distribuovatelná (např. Linux), stahujete legálně.

Autorský zákon neporušuje ten, kdo stahuje díla, jejichž užití je autorským zákonem chráněno. V tomto případě zákon porušuje ten, kdo umožní stahování takových děl.

Zde je ten kámen úrazu. Protože torrenty při stahování dat data automaticky i sdílí, pak při stahování autorsky chráněného díla se dopouštíte nelegálního stahování.

Jak na to

Příprava

Vyhledat torrent na internetu dokáže v podstatě každý už z toho důvodu, že vyhledavače jako je google je více méně podstrkují. K přímému stahování je však zapotřebí i určitý specializovaný software, který dokáže s torrenty pracovat. Těchto programů jsou opět mraky, mezi nejpoužívanější patří například uTorrent, BitTorrent a qBittorrent

uTorrent

Jedná se o velmi malý program s velkým množstvým různých funkcí. Umí například plánovat dobu, kdy se bude torrent stahovat, umístění složky do které se bude soubor/soubory stahovat, omezení rychlosti a mnoho jiného. Prostředí je jednoduché a snadno se s něm vyznáte. Horní polovina vypisuje aktuálně stahované, pozastavené nebo stopnuté torrenty. Dolní polovina, je informativní částí, kde se můžete přepínat mezi jednotlivými záložkami a vypisovat si rychlost nebo koukat jak se připojují peeři.

obr1

Stahování torrentu se aktivuje jednoduše tím, že na něj 2x klepnete levým tlačítkem myši, jakoby jste ho chtěli spustit. Po kliknutí se Vám otevře hlavní okno programu a v něm se Vám otevře další okno s informacemi o torrentu. Jako třeba, co obsahuje za soubory, které budete stahovat (je zde možnost nechtěné soubory odškrtnout). Nahoře v okně je zase cesta, kam se budou data stahovat a jiné.

obr1

Pokud je vše v pořádku, stačí jen kliknout na tlačítko OK a data z torrentu se začnou stahovat. Program se připojí k traceru a v dolní polovině programu se začnou v záložce "Uživatelé" objevovat peers. V horní polovině se objeví stahovaný torrent a spolu s ním se začne aktualizovat procentuální zastoupení dat z torretntu v počítači, rychlost stahování, rychlost odesílání dat a také například čas do stažení.

obr1

Na závěr tohoto článku ještě něco málo k nastavení. To najdete v horní části menu Nastavení->Možnosti nebo se Vám objeví pod klávesnicovou zkratkou crtl+p. Zde se právě dá omezovat rychlost, plánovat stahování, nastavovat jazyk a mnoho jiného.

obr1
TENTO ČLÁNEK NEMÁ DOPOMÁHAT ILEGÁLNÍMU SDÍLENÍ DAT NA INTERNETU MÁ POUZE INFORMAČNÍ CHARAKTER.

Copyright © 2017 - 2018 Všebořicenet.cz